Czym są rusztowania ramowe?

rusztowanie

Wiele prac budowlanych odbywa się na wysokości. Do ich przeprowadzenia niezbędne są nie tylko specjalistyczne urządzenia, ale również rusztowania, które gwarantują bezpieczeństwo wykonywania prac na wysokości. Korzystając z nich, należy zwrócić uwagę na to, by konstrukcja była wyposażona w powłokę antypoślizgową, a także mogła bezpiecznie utrzymać określony ciężar – najlepiej do 200 kilogramów na metr kwadratowy. Istotny jest również dobór odpowiedniego rodzaju rusztowania. Oprócz rusztowań modułowych i przejezdnych przy wielu pracach przydają się również rusztowania ramowe. Jak wygląda ich konstrukcja i kiedy są wykorzystywane?

Jak skonstruowane są rusztowania ramowe? 

Rusztowania ramowe przydają się podczas przeprowadzania wielu prac budowlanych. Ta pionowa konstrukcja nośna składa się z prefabrykowanych płaskich ram. Ogromną zaletą tego rodzaju rusztowań jest ich sztywność, która uzyskiwana jest dzięki zastosowaniu pomostów i stężeń poziomych i ukośnych, które z kolei są łączone ze stojakami ram przy pomocy uchwytów sworzniowo-zapadkowych.

Podest rusztowań ramowych składa się z płaskich ram. Dzięki temu poruszanie się po nich jest bezpieczne i łatwe. Dzięki wspomnianemu komfortowi i stabilności taki rodzaj rusztowań ramowych może być stosowany podczas prac wykonywanych przy skomplikowanych bryłach budynków, ponieważ można je dopasować do ich kształtu bez obaw, że bezpieczeństwo pracowników, jak i samej konstrukcji zostanie zagrożone.

Do czego wykorzystuje się takie rusztowania? 

Z uwagi na to, że rusztowania ramowe są łatwe w montażu i demontażu, znajdują one zastosowanie podczas wykonywania wielu prac budowlanych i remontowych. Wykorzystuje się  je przede wszystkim do prac związanych z docieplaniem i malowaniem elewacji. Konstrukcja jest też sztywna, więc stosowane są również w miejscach, w których wymagana jest zróżnicowana szerokość pomostów. Można je wykorzystywać również do prac na dużych wysokościach oraz przy bryłach skomplikowanych budynków. Rusztowania ramowe znajdują zastosowanie podczas przeprowadzania prac renowacyjnych przy wieżach w kościołach czy przy zakładach przemysłowych. Oprócz tego świetnie sprawdzają się one również w miejscach, w których zachodzi konieczność wielokrotnej zmiany szerokości pomostów.