Jak obliczyć zapotrzebowanie na rusztowanie?
Trudno wyobrazić sobie budowę lub remont budynku bez zastosowania rusztowań. Wykorzystuje się je podczas prac malarskich, tynkarskich, montażowych czy instalacyjnych. Umożliwiają pracownikom wykonywanie czynności na znacznej wysokości, a jednocześnie zapewniają bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do prac na rusztowaniu należy obliczyć jego potrzebną powierzchnię. Jak to zrobić?
Obliczanie powierzchni rusztowania krok po kroku
Najprościej rzecz ujmując, powierzchnia rusztowania to suma powierzchni poszczególnych poziomów lub sekcji. Można ją obliczyć w kilku krokach:
- Pierwszym krokiem przy obliczaniu zapotrzebowania na rusztowanie jest dokładne zmierzenie długości, szerokości i wysokości obszaru, na którym ma ono zostać zastosowane. Należy uwzględnić wszystkie boki oraz wcięcia w postaci okien czy drzwi.
- Następnym etapem jest obliczenie powierzchni poszczególnych poziomów. W tym celu należy podzielić obszar prac na poziomy i obliczyć powierzchnię każdego z nich, mnożąc długość przez szerokość. Jeśli obszar prac charakteryzuje się nieregularnym kształtem, można podzielić go na prostsze figury geometryczne, takie jak prostokąty, obliczając ich powierzchnię osobno.
- Po obliczeniu powierzchni wszystkich poziomów należy je zsumować, aby uzyskać łączną powierzchnię potrzebnego rusztowania. Do otrzymanego wyniku warto dodać pewien zapas, na przykład 5-10% całkowitej powierzchni rusztowania. Pozwoli to zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.
Samodzielne obliczenie powierzchni rusztowania jest możliwe, ale aby mieć pewność, że wyliczenia zostały wykonane prawidłowo, warto skorzystać z pomocy ekspertów. Chcesz wynająć rusztowanie w Rybniku? Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci dobrać odpowiedni rodzaj rusztowania do charakteru prowadzonych prac oraz obliczyć jego potrzebną powierzchnię, aby realizacja inwestycji przebiegła w efektywny i bezpieczny sposób.